неділя, 16 грудня 2018 р.

Готуємося до контрольної роботи
11 клас
Творсість М.Булгакова та поетів "Срібної доби"

КОНТРОРЛЬНА РОБОТА № 2
І рівень
1. Де народився М. Булгаков?
А) Київ; Б) Санкт-Петербург; В) Москва
2. Який час тривала робота над твором «Майстер і Маргарита»:
А) понад 5 років; Б) понад 8 років; В) понад 10 років
3.Майстер у фіналі роману «Майстер і Маргарита» заслужи
а) вічний спокій;  б) вічне небуття; в) вічне світло; г) вічне життя.
4.Сатиричною лінією в сюжеті роману Булгакова «Майстер і Маргарита» є лінія
а) Майстра і Маргарити;              б) Івана Бездомного та Берліоза;
в) Воланда та його свити;           г) Ієшуа Га-Ноцрі та Понтія Пілата.
5. Майстер – герой роману М.Булгакова «Майстер і Маргарита» - за освітою:
а) археолог;   б) філолог;  в) історик;  г) медик.
6. Місце, де розпочинається дія в романі «Майстер і Маргарита»
а) Садова вулиця.              б) Грибоєдівський провулок;
в) Патріарші ставки          г) Чисті ставки;
ІІ р рівень
1. Відповідність між персонажем роману «Майстер і Маргарита» та їхнім описом:
1)      Понтій Пілат               А) Голова його була прикрита білою пов’язкою з  
                                           ремінцем  навколо чола, а руки зв’язані за спиною
2)      Майстер                       Б) У білому плащі з кривавою підкладкою
3)      Маргарита                   В)  Праве око чорне, ліве чомусь зеленее
4)      Ієшуа                            Г) Берегти твій сон буду я.  
5)      Воланд                         Д)  Голений, темноволосий, з гострим носом, людина  
                                           близько  років 38
2. Відповідність між персонажами та їх характеристиками у романі «Майстер і Маргарита»
1) Гелла                        А) Кіт
2) Латунський              Б) Поет
3) Бездомний               В) Відьма
4) Бегемот                    Г) Критик
5) Берліоз                     Д) голова літературної  комісії


ІІІ рівень
Дайте відповіді на питання
1.      Чому добу російського модернізму називають «срібним віком»?
2.      Визначте проблематику роману Булгакова «Майстер та Маргарита»
ІV  рівень
Художній аналіз поезії
В.Маяковский
Послушайте!
Ведь, если звезды зажигают -
значит – это кому-нибудь нужно?
Значит - кто-то хочет, чтобы они были?
Значит - кто-то называет эти плевочки
жемчужиной?
И, надрываясь
в метелях полуденной пыли,
врывается к богу,
боится, что опоздал,
плачет,
целует ему жилистую руку,
просит -
чтоб обязательно была звезда! -
клянется -
не перенесет эту беззвездную муку!
А после
Ходит тревожный,
Но спокойный наружно.
Говорит кому-то:
"Ведь теперь тебе ничего?
Не страшно?
Да?!"
Послушайте!
Ведь, если звезды
зажигают -
значит – это кому-нибудь нужно?
Значит – это необходимо,
Чтобы каждый вечер
над крышами
загоралась хоть одна звезда?!

 М.Цветаева                                             * * * 
Моим стихам, написанным так рано,
Что и не знала я, что я - поэт,
Сорвавшимся, как брызги из фонтана,
Как искры из ракет,
 

Ворвавшимся, как маленькие черти,
В святилище, где сон и фимиам,
Моим стихам о юности и смерти,
- Нечитанным стихам! -

Разбросанным в пыли по магазинам
(Где их никто не брал и не берет!),
Моим стихам, как драгоценным винам,
Настанет свой черед.





вівторок, 30 жовтня 2018 р.

Жуль Верн 
"П'ятнадцятирічний капітан"
          Частина перша
         Розділи I-VI
           2 лютого 1873 року шхуна-бриг «Пілігрим» перебувала на 43" 37" південної широти і 165° 19" західної довготи (від Грінвічського меридіана). На борту шхуни, що була споряджена для китобійного промислу, знаходились відважний капітан Халл, п’ятеро матросів, п’ятнадцятирічний сирота Дік Сенд, судовий кок Негоро, а також дружина власника шхуни — місіс Уелдон з п’ятирічним сином Джеком, їхній родич — природознавець кузен Бенедикт, та няньки негритянка Нун.                   Кілька днів «Пілігрим» просувався у бік Сан-Франциско, коли раптом маленький Джек побачив судно, що зазнало аварії. Підпливши ближче, моряки помітили на судні п’ятеро негрів та собаку Динго. Матроси узяли потерпілих на борт своєї шхуни, й за кілька днів вони повністю одужали. Втім, впадала в очі дивна обставина: собака гарчав на Негоро, ніби впізнав його, навіть намагався кинутися. Тож, кок вирішив не з’являтися в нього на очах. 
       До речі, виявилося, що собака вміє читати, точніше складати літери. І він склав з кубиків, що дали йому Дік з капітаном, напис «С. В.». Отже, в нього мав бути хазяїн, який його цьому навчив.
                                                                     Розділи VII-XVIII
     
                    Одного дня капітан Халл і п’ятеро матросів вирушають на лови китів. Але не повертаються, загинувши під час ловів. Обов’язки капітана бере на себе п’ятнадцятирічний юнга Дік Сенд. Хлопець намагається навчити негрів матроській справі. Втім, сам він теж вміє небагато. Саме цим і користується Негоро. Завдяки деяким махінаціям з компасами та лотами, він спрямовує судно не до Америки, а до Анголи. Корабель викидає на берег. На щастя, усі залишаються цілими. А Негоро кудись зникає. Дік Сенд вирушає на пошуки якогось поселення. Він зустрічає спільника Негоро — американця Гарріса. Toй запевняє хлопця, що вони знаходяться у Болівії і запрошує до свого брата, де мореплавці знайдуть житло та догляд.             Через деякий час Дік Сенд та негр Том починають здогадуватися, що потрапили до Африки. Африка! Країна работоргівців і рабів!
Частина друга
Розділи І-ІХ
            З розмови Гарріса та Негоро друзі дізнаються, що ці двоє займаються саме торгівлею людьми. Це підтверджують і знайдені в Гарpica ланцюги. Зрозумівши, що його викрито, работоргівець тікає. Він лише трохи не довів загін до того місця, де на нього, за змовою з Негоро, мали напасти.
            Дік  Сенд  з  друзями вирішують  йти  берегом  до  якоїсь  великої річки.  Дорогою їх настигає буря. Мандрівники переховуються у великому мурашнику, але по закінченні бурі вони потрапляють до рук тубільців. Негрів, Діка та Нун приєднують до каравану рабів. Геркулесові вдається втекти. Місіс Уелдон з сином та кузеном Бенедиктом уводять невідомо куди. Стара Нун, не витримавши важкого переходу, вмирає.
Розділи X-XVII
         У Казонде, куди приходить караван, Дік зустрічається з Гаррісом. Той повідомляє, що нібито місіс Уелдон із сином загинули. Хлопець у відчаї вихоплює з рук работоргівця кинджал і вбиває його. Негоро просить в місцевих впливових людей дозволу стратити Діка. Альвець, хазяїн каравану рабів, готує пунш. Підпалює його і підносить Муані-Лунгу, місцевому царьку. Тіло Муані-Лунга, що наскрізь проспиртоване від великої кількості алкоголю, спалахує. Його перша дружина, королева Муана влаштовує похорон, під час якого інших дружин володаря скидають у котлован, де вже знаходиться Дік, приречений до страти.
         У цей час полонені місіс Уелдон із сином живуть за огорожею факторії Альвеця. Негоро сподівається отримати за них великий викуп. Кузен Бенедикт, полюючи за рідкісною жужелицею, несподівано опиняється за огорожею. Там він зустрічає Геркулеса, що увесь час знаходився поруч, сподіваючись якось врятувати друзів.
        У селищі починається страшна злива. Королева викликає чаклунів, і просить їх розігнати хмари. Геркулес, захопивши одного з тих магів, перевдягається у його одяг і йде до селища. Він каже, що в усьому винні біла жінка та її дитина, після чого забирає полонених із собою. Коли він саджає місіс Уелдон з сином у човен, жінка бачить там врятованого Діка Сенда, кузена Бенедикта й Дінго.
Розділи ХІ-ХХ
          На човні, замаскованому під маленький острів, друзі вирушати, до океану. Через кілька днів вони пристають до берега. Собака кидається на сушу, ніби щось учувши. Вирушивши за нею, друзі знаходять записку за підписом «С. В.» Ці самі літері зазначені на ошийнику Дінго. Мандрівник Семюель Верной розповідає про те, як провідник, Негоро, поранив і пограбував його.
          Раптом друзі бачать, як Дінго зривається з місця і з диким гарчанням вчіпляється у горло Негоро, що з’явився на місце злочину за награбованим. Работоргівець ранить ножем собаку, і той вмирає. Але сам Негоро теж гине. Мандрівники вирушають далі — і вже 25 серпня дістаються Каліфорнії.  
       
Родина Уелдонів всиновлює Діка, він закінчує гідрографічні курси і готується стати капітаном на одному з кораблів Джеймса Уелдона. Геркулес стає близьким другом родини. Інших чотирьох негрів Уелдон викупає з рабства.


Коментар
   «П’ятнадцятирічний капітан» — один із найпопулярніших творів усесвітньо відомого французького письменника-фантаста Жуля Верна. У цьому романі розповідається про небезпечні й романтичні пригоди Діка Сенда, юного капітана шхуни «Пілігрим» — бідного сироти, який став справжнім героєм. Цей хоробрий, талановитий хлопчина узяв на себе командування шхуною, коли капітан з командою, полюючи на кита, загинули. Після катастрофи Дік Сенд з пасажирами «Пілігрима» опинився в Анголі; він зумів подолати чимало труднощів і небезпек, підступність, зраду й урятував багатьох людей від неминучої смерті. Дік — благородний, рішучий, мужній. Він уміє самостійно приймати рішення, досягати своєї мети.
        Події роману розгортаються у відкритому морі, в африканських джунглях, на тлі палючого сонця, штормових ночей, тропічних злив... Динамічний сюжет твору захоплює, інтригує несподіваними поворотами, описами напружених ситуацій, сутичок із піратами, каторжанами, дикунами-людоїдами. Найбільш яскраві сторінки роману присвячено розповіді про нелегке життя тубільців Африканського континенту, викриттю работоргівлі.