пʼятниця, 15 січня 2016 р.

Цикл уроків 10 кл. Франц Кафка "Перевтілення"

 Урок № 1

Франц Кафка.
Життєвий і творчий шлях

Мета: ознайомити учнів з основними тенденціями розвитку європейської модерністської прози першої половини ХХ ст., з біографічними відомостями про життя і творчість Ф. Кафки, характерними ознаками експресіонізму як модерністської течії, змістом оповідань письменника, концепцією світу і людини в них; розвивати зв’язне мовлення учнів, навички аналізу художнього тексту, виховувати інтерес до літератури як мистецтва слова.
Обладнання: портрет письменника, ілюстративний матеріал, таблиці «Основні авангардистські течій», «Парадокси у житті Франца Кафки».
Тип уроку: вивчення нової теми.

Ти не маєш потреби виходити з дому. Залишайся за своїм столом
і слухай. Ба, навіть не слухай, лишень чекай. Ба, навіть не чекай,
просто мовчи і будь самотнім. Усесвіт сам напрошуватиметься
 на викриття, він не може інакше…
Франц Кафка




Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних понять.
1.     Бесіда за питаннями:
Ø Поясніть поняття «модернізм» та «авангардизм».
Ø Назвіть історичні передумови появи модернізму як художнього процесу першої половини ХХ століття.
Ø Що таке елітарна та масова культура?
2.     Робота в парах.
Розгляньте таблицю, запишіть ознаки основних авангардистських течій.
Футуризм
Кубізм
Дадаїзм
Експресіоналізм
Сюрреалізм







ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Робота з епіграфом. Представлення портрета письменника.
     Розгляньте портрет письменника та зачитайте вислів Ф.Кафки про власну творчість. Як ви розумієте його слова?
2.  Слово вчителя.
Талановитий.  Самотній.  Парадоксальний.
Три слова, якими можна охарактеризувати особистість відомого австрійського письменника, лауреата премії ім. Т. Фонтане, одного із фундаторів модерністської прози Франца Кафки.
Світ його творів, «незрозумілий», «чудний», «депресивний» і навіть «хворобливий», продовжує знаходити своїх читачів вже у ХХІ столітті.
3. Проблемне запитання:
У чому парадоксальність чарівного світу Ф.Кафки?
Поясніть , що таке парадокс?
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
1. «Фотогалерея» (на дошці розміщено фотографії  Ф.Кафки та його рідних у різні роки)
Погляньте на ці зображення. Перед вами розкривається ціла галерея з життя Франца Кафки.
Це – батько Кафки – Герман Кафка, якого він називав тираном у своїх листах, а це -  6-річний хлопчик, якого скоро за руку буде водити домашня кухарка до школи. А це 27 річний юнак, що готовий  відправитися у подорож. А ось перед нами  пам‘ятник Ф.Кафці у Празі. Такий же вигляд має і статуетка, яку вручають переможцям премії  ім. Ф.Кафки. А це – музей Ф.Кафки, могила Кафки…
2. Слово учителя.
 Атмосферу Кафки практично неможливо передати візуально, щоб зрозуміти його потрібно, звичайно, познайомитися з його творами.  
Існує багато праць, статей, досліджень життя і творчості Кафки. І з них перед нашими очима вимальовуються різні образи однієї і тієї ж людини.
Перед сучасниками постає два Кафки. Яким же постане Кафка у нашій уяві? Яким було його життя, що впливало на формування його світогляду? Дослідники його творчості, вважають, що формула світосприйняття Кафки – це безмежне почуття провини. Перед ким він провинився?
На це питання нам допоможе відповісти «Лист до батька». Написаний письменником  уже у дорослому віці, цей лист став своєрідною сповіддю Кафки, його спомином про нещасливе дитинство, про складні стосунки з батьком-деспотом. Автор звертається до батька, намагаючись зрозуміти витоки власного життєвого краху.
3. Виразне читання учнями уривків з «Листів батькові».
«…Я з давніх пір ховався від Тебе – в свою кімнату, в книги, в навіжені ідеї, у божевільних друзів; я ніколи не говорив з тобою відверто… ніколи не виявляв родинні почуття…»
«Якось вночі я весь час скиглив, просив пити, а певно, почасти, щоб позлити вас, а почасти розважитися. Після того, як сильні погрози не допомогли, ти вийняв мене із ліжка, виніс на балкон і залишив там на деякий час самого, перед замкнутими дверима…
Тоді, зрозуміло,  відразу затих, але мені була заподіяна глибока шкода. Я так і не зміг з’ясувати взаємозв’язок між цілком зрозумілим для мене, нехай і безглуздим проханням дати попити і несказанним жахом вилучення з кімнати. Згодом я все ще страждав від болісного уявлення, як величезний чоловік, мій батько, вища інстанція, майже без причини, вночі  може підійти до мене, витягти з ліжка і винести на балкон – ось, виходить, якою нікчемою я був для нього…»
 «… Утім, досить нагадати про минуле: я зневірився в собі, зате придбав безмежне відчуття провини.»
« Ти поділив мій світ на три частини: один світ, де я ,- раб, жив, підкоряючись законам, що придумані тільки для мене і яких я, невідомо чому, ніколи не зумію цілком дотримуватися; в іншому світі, нескінченно від мене  далекому, жив Ти, велячи, наказуючи, обурюючись із приводу того, що Твої накази не виконуються; і, нарешті, третій світ, де жили інші люди, щасливі і вільні від наказів і покори»
 Франц Кафка постійно шукав гармонію між усіма цими світами, та його особистий світ все більше поринав у прірву… Яким же було його  життя?
4. Біографічні відомості про письменника.
Прослухайте міні-лекцію про життєвий шлях письменника, занотуйте найголовніше у зошит ( після лекції кілька учні зачитують свої записи).
 Кафка народився 3 липня 1883 року в єврейській сім'ї у Празі (в той час — частина Австро-Угорської Імперії). Його батько — Герман Кафка  був єврейським торговцем галантерейними товарами. Мати письменника — Юлія Кафка віддавала перевагу німецькій мові. Сам Кафка писав німецькою, хоча чеську знав чудово. Розмовляв він і французькою мовою. Будучи євреєм, Кафка практично не володів ідишем та почав виявляти цікавість до традиційної культури євреїв тільки в двадцятирічному віці під впливом театральних труп, що гастролювали в Празі.















Герман Кафка, батько Франца Кафки                              Юлія Кафка, мати Ф.Кафки

Сестри Франца Кафки
У Кафки було два молодших брати та три молодші сестри. Обидва брати, не досягши і дворічного віку, померли до того, як Кафці виповнилося 6 років.
Кафка відвідував початкову школу, а потім гімназію, яку закінчив в 1901 році. Закінчивши Празький Університет Карлов, отримав ступінь доктора права, а потім поступив на службу чиновником в страховому відомстві, де і пропрацював на скромних посадах до передчасного — через хворобу — виходу на пенсію в 1922 році.
Робота для письменника була заняттям другорядним та обтяжливим: у щоденниках та листах він буквально признається в ненависті до свого начальника, товаришів по службі та клієнтів. На першому ж плані завжди була література,  яка «реабілітувала все його існування».
У 1917 після легеневого крововиливу розвився туберкульоз, від якого письменник помер 3 червня 1924 року в санаторії під Віднем.
Творчість та ім’я Франца Кафки досить популярні на Заході. У багатьох творах зарубіжних письменників неважко виявити мотиви і образи, які навіяні  саме творчістю Кафки.
Твори Кафки досить образні, метафоричні. Його оповідання "Перетворення”, романи "Процес”, ”Замок”- це все переломлена в очах поета реальність, яка оточувала його, тогочасне суспільство.
Твори які побачили світ при житті письменника :
"Споглядання” (1913),”Кочегар” (1913),”Перетворення” (1915),”Вирок” (1916), ”Сільський лікар”(1919).
Основні твори були видані після смерті письменника. Серед них "Процес”(1925),”Замок”(1926),”Америка”(1927).
Помер великий австрійський письменник в 1924 році. Похований у Празі.
5. Робота з таблицею.
           На початку уроку ми говорили з вами про парадоксальність, що притаманна творчим і життєвим пошукам Кафки.
Розгляньмо таблицю.
Парадокси у житті Франца Кафки

Єврейська родина, що проживала у м. Прага
Батьківщина
Навчався і  писав німецькою мовою
Любив , поважав батька, боготворив.
Батько
І звинувачував його у всіх життєвих негараздах
 «Література – це життя»
Література
Батько не розумів захоплення літературою.
Вірив у Бога.
Релігія
«Ми – лише один з його поганих настроїв. У нього був невдалий день»
Працює у конторі страховим агентом, прагне бути поміж людьми.
Люди
Самотність – звичка.
Безсоння,головний біль, туберкульоз,хворий шлунок, розхитана нервова система
Мав зріст 1,82.
Фізичний стан

Плекає свою хворобу, адже  під час безсоння він може більше  писати.

Важив 55 кг
Вважає музику – співом людської душі.
Друг – талановитий музикант  Макс Борд.
Музика
«У мене відсутнє музичне відчуття...»


«Одружитися, створити родину, прийняти всіх дітей, що народжуються, зберегти їх у цьому хисткому світі та навіть повести за собою – це, на моє переконання, найбільше благо, що дано людині»

Одруження
«Так чому ж я все-таки не одружився? Звичайно, я зустрівся з деякими перешкодами… Однак головна перешкода… полягає в моїй очевидній духовній нездатності до одруження…»
Кохає жінок і почуття взаємні.
Кохання

Розриває стосунки.
«Я люблю її, настільки здатен на це, та кохання давить страх і самолінчування»
Феліція Бауер 
7 пунктів: переваги і недоліки шлюбу (шлюб може завадити творчості).

«Живий вогонь, якого я ще ніколи не бачив» Він горів у цьому вогні.

Він живе у  Празі.
Листування давало ілюзію стосунків.

Мілена Єсенська
Чешка, 23роки, заміжня, психічно неурівноважена, кокаїністка…
Перекладач Кафки на чеську мову, людина шаленої енергії.
Вона живе у Вені.
Встиг зробити пропозицію.
Дора Дімант-польська єврейка
Вона йому – то дитина, то – мати.
Не встиг одружитися.

3 червня 1924р.
«Лікарю, дайте мені смерті, інакше ви – вбивця»

Сучасні дослідники творчості Кафки вважають, що описаний ним трагічний світ  був тільки у літературі, а справжнє життя письменника було зовсім іншим.

Один – реальний парижанин, образ якого створив друг-біограф , Борд.
2 світи
Другий – такий же реальний житель світу монстрів, породжених його свідомістю і відображених у його творчості.

Ø Які висновки про життя письменника ви можете зробити?
Ø Чому, на вашу думку, Кафка «ховається» у літературі?

    











      Мілена Єсенська                                                                       Дора Дімант
Франц Кафка з Феліцією Брауер, 1917 р. 

V.   Підсумок уроку.
1. Інтерактивний прийом «Незакінчене речення».
Закінчіть речення:
-   На сьогоднішньому уроці для мене відкриттям було те…
-   Мені найбільше сподобалося…
Пам’ятник Ф. Кафці у Празі




-   Я вважаю , що закоханий у страждання Кафка – це…
2. Дайте відповідь на питання:
Прізвище письменника перекладається, як «галка». У розмові з приятелем Франц якось сказав: «Я абсолютно безглуздий птах. Я – галка… мої крила відмерли. І тепер для мене не існує ні висоти, ні далечини. Збентежено я стрибаю серед людей… Я сірий, як попіл. Галка, що пристрасно бажає сховатися серед каміння».
У чому, на вашу думку, причина такої критичної самохарактеристики? 
VІ. Домашнє завдання.
1.     Прочитати «Перевтілення».
2.     Написати лист до письменника, використовуючи слова:
Ø я розумію, підтримую…
Ø я не розумію і не підтримую…



                                                                      
                                                                  Урок № 2

                 Своєрідність світобачення                 та його художнього втілення  в оповіданні  Ф.Кафки «Перевтілення»


Мета: розкрити на основі новели " Перевтілення" провідні ідеї письменника, показати його філософську позицію, допомогти учням побачити трагічне безсилля "маленької" людини перед абсурдністю навколишнього світу; розвивати уміння аналізувати модерністський твір, розкриваючи фантастичну умовність як спосіб граничного загострення конфлікту; виховувати порядність, доброту, уміння співпереживати іншим.
Обладнання: портрет Кафки художника Ренато Гуттузо, текст «Перевтілення», ілюстративний матеріал.
Тип уроку:  урок формування і вдосконалення знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Слово вчителя.
Сьогодні ми продовжимо вивчати  творчий спадок Франца Кафки, можливо, найзагадковішої фігури в європейській літературі XX століття.
Читачі сприймають його по-різному: одні вважають письменника генієм, філософом, інші - дивним, нудним.
Кафка, дійсно, не схожий на своїх побратимів по перу. Будь-який його твір - це він сам. Тобто, відтворюючи своє внутрішнє, духовне життя, Кафка, по суті, писав нескінченну автобіографію: "Перо тільки сейсмографічний грифель серця, " - говорить він.
Щоб зрозуміти письменника, потрібно наблизитися до його творів, спробувати трохи відкрити дверці в таємничий світ Кафки.
2. Послухайте казку-притчу, автором якої є Ф.Кафка.
– Ох! – сказала миша, – світ щодня вужчає. Спочатку він був таким широким, що мені було страшно, я йшла далі і була щаслива, коли нарешті справа і зліва бачила далекі мури, але тепер ці мури так швидко насуваються, що я вже опинилася в останній кімнаті, і тут, у кутку, бачу пастку, до якої я прямую.
– Ти мусиш змінити напрямок руху, – сказала кішка і з’їла мишу.
Ця невеличка казочка Кафки, як і усі його твори, наводить на глибокі роздуми. Як жити у великому світі, щоб не стати таким, як миша і не потрапити до цупких лап долі-кішки?
3. Метод «Мозковий штурм». Дайте відповідь на запитання:
А як, на вашу думку, досягти гармонії у житті?
Відповідей безліч. Кожен з вас по-своєму правий, адже кожен шукає свій шлях до гармонії. Шукав його і Франц Кафка.
4. Кілька учнів зачитують творчі роботи «Лист до Ф.Кафки».
ІІІ. Актуалізація опорних понять.
1.     Виступ учнів творчої групи «Інтерв’ю з письменником».
2.     Робота з портретом.
Ø Подивіться уважно на портрет Франца Кафки. Італійський художник Ренато Гуттузо виконав картину в експресивній манері.
Ø Згадаємо, що таке експресіонізм?
Ø Як ви думаєте, чи вдалося художникові передати внутрішній світ Ф.Кафки?
Ø Чому Ренато Гуттузо вибрав багрово-червоний фон для своєї картини?
ІV. Повідомлення  теми, мети уроку.
1.     Слово вчителя.
Сьогодні ми спробуємо  визначити, які провідні ідеї письменника знайшли відображення в новелі "Перевтілення", зробимо спробу глибше зрозуміти "світ Кафки", перейнятися його небажанням миритися з дійсністю, де все абсурдно і спрямовано проти людини. Тому головним питанням сьогоднішнього уроку буде таке:
Над чим примушує замислитися історія Грегора Замзи?
2. Виступ учнів з повідомленням «З історії написання оповідання».
В ніч з 6 на 7 грудня 1912 року Кафка пише новелу “Перевтілення”, над якою він працював, починаючи з 17 листопада. Разом із новелами “Кочегар” і “Вирок” вона мала скласти своєрідну трилогію під загальною назвою “Сини”. Адже герої цих творів — Карл Росман, Георг Бендеман і Ґрегор Замза — були представниками покоління, що конфліктувало з “батьками”.
Лише через два роки після створення “Перевтілення” Кафка наважується опублікувати твір — він відсилає його в журнал “Нойє рундшау”, але, незважаючи на позитивний відгук редактора, новела була відхилена. Вперше її надрукували у жовтні 1915 року в журналі “Вайсе блеттер”. Цього ж року “Перевтілення” виходить окремою книжкою у видавництві “Курт Вольф”. Коли Кафка довідався, що на обкладинці ілюстратор хоче зобразити комаху, він запротестував, говорячи, що її не можна зображати навіть здалеку.
V. Робота з текстом твору.
1. Евристична бесіда з елементами філософських роздумів.
Ø Яке враження на вас справила новела?
Ø Давайте спробуємо розібратися в причинах таких вражень. Як починається новела?
"Прокинувшись одного разу уранці після неспокійного сну, Грегор Замза виявив, що він у себе в ліжку перетворився на страшну комаху".
Ø Чи не здається вам такий початок дивним?
Ø Як ставиться Грегор Замза  до свого перетворення?
Ø Чому він не кричить, не кличе на допомогу?
2. Робота в групах. Дайте відповідь на запитання:
Яким було життя Грегора Замзи до перевтілення?
Клас ділиться на 3 групи, кожна з яких характеризує окрему сферу життя Грегора Замзи:
1)    робота, 2) захоплення, 3) родина.
Чи було його життя щасливим?
Як до свого життя ставиться Грегор?
3. Продовження бесіди.
Ø Що змінилося після перетворення, а що ні?
Ø Як не дивно, Грегор-комаха - більше людина, ніж Грегор справжній. Його почуття загострилися, особливе одне. Яке? (Біль)
Ø Який це біль: фізичний чи моральний? А який з них більше руйнує людину?
Ø Що примушує Грегора прийняти рішення про відхід з життя?
Ø Як описана смерть Грегора?  (зачитайте уривок)
Ø Які почуття у вас викликає розв’язка твору? Чи хотіли б щось змінити у сюжеті оповідання? Чому?
3.     Робота з ілюстративним матеріалом. Метод асоціацій.
Розгляньте ілюстрації. Назвіть ті, які на вашу думку, мають спільний з оповіданням Кафки настрій. Поясніть свій вибір.
4.     Слово вчителя.
Подібна ситуація перевтілення, як не фантастично б це не звучало, можлива і в реальному житті, адже ніхто з нас не застрахований від хвороб, від неминучої старості.
Тому, читаючи оповідання Кафки, ми маємо спостерігати не тільки за незвичайним перевтіленням людини на комаху, а вдумливо відшукувати головну ідею письменника Кафки про взаєморозуміння, повагу один до одного.
Перетворення Грегора Замзи  завершило процес роз'єднання родини, найближчих у світі людей  - сина і батьків, брата і сестри.
Але думка автора йде далі: в малому відтворюється велике - процес відчуження людини, нездатність зрозуміти іншого, подати йому руку порятунку. Тому «Перевтілення» - це твір на усі часи.
VІ. Підсумки уроку.
Давайте повернемося до нашого головного питання, що прозвучало на початку уроку.
Над чим примушує замислитися історія Грегора Замзи?
Ø Кафка говорив: "Щасливим я був би тільки тоді, коли зміг би привести світ до чистоти, правди, стабільності". Як ви вважаєте, чи зумів автор з допомогою своїх творів хоч на крок наблизитися до цієї мети?
VІІ. Домашнє завдання.
1.     Знати зміст оповідання «Перевтілення» та вміти його аналізувати.
2.     Підготувати короткий усний твір-роздум «Перевтілення в долі звичайної людини»

Малюнки Ф. Кафки



Урок № 3

Особливості стилю Кафки, специфіка поєднання реальності та міфологічності у його гротескному художньому світі

Мета: проаналізувати новелу Кафки «Перевтілення» з метою дослідження особливостей художнього стилю автора, охарактеризувати літературні образи, навчити бачити специфіку поєднання реальності та міфотворчості, фантасмагорії у стилі письменника,  дати поняття гротеску, сприяти вихованню найкращих моральних якостей, вчити відгукуватися на чуже горе.
Обладнання: портрет письменника, текст оповідання «Перевтілення», книжкова виставка, таблиця.
Тип уроку: комбінований.

Творчість Ф.Кафки – поезія сновидінь.
 Т.Манн.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ.  Актуалізація опорних понять.
1. Дайте відповіді на питання:
Ø Світ Кафки – який він ?
Ø Які обставини особливо вплинули на характер індивідуальності письменника?
Ø Незадовго до смерті, 1922 року, він записав у щоденнику, що бачить найвище щастя в близькості до людей. Але  це щастя залишалося для нього недоступним. Чому?
2. Виступи учнів з усними творами-роздумами «Перевтілення в долі звичайної людини».
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Ø Прокоментуйте епіграф уроку.
Ø Як він стосується історії  Грегора  Замзи?
Ø Яка подія, на вашу думку, лежить в основі оповідання «Перевтілення»?
Ø Для чого автор використав у творі художній засіб перевтілення?
Ø У чому його метафоричність?
ІV. Формування вмінь та навичок.
1. Слово вчителя.
Необхідно відмітити, що Кафка не першим звернувся до теми перетворення. У світовій літературі вона традиційно сходить до міфу. Згадаємо, що міфічний Зевс у древніх греків перетворювався на бика, в золотий дощ. Ідея перетворень проходить через багато казок народів світу, відбивається в творчості багатьох письменників.
Ø Погляньте на виставку книг: серед них багато знайомих вам з дитинства казок. Як ви думаєте, чому цим чарівним дитячим творам знайшлося місце поряд з оповіданням «Перевтілення»?
Ø Назвіть твори, де теж описано процес перетворення.
2. Словникова робота.
Заміщення людських рис  рисами звірів, комах, птахів - одна з ознак гротеску.
Що таке гротеск?( Гротеск — тип художньої образності, який ґрунтується на примхливому поєднанні фантастичного і реального, прекрасного і потворного, трагічного і комічного, життєподібного і карикатурного. Гротеск - вищий ступінь комічного. Особливо яскраво виявляються сатиричні форми гротеску. За допомогою гротеску митець створює специфічний «гротескний» світ, аномальний і дивний, в якому реальне та нереальне несподівано постають в органічній єдності.)
-        Де в новелі ви помічаєте елементи гротеску ?
-        Чим переймається Грегор Замза в перший день свого перевтілення?
-        Які з цих турбот незабаром відходять на другий план і чому?
-        Які турботи приходять їм на зміну?
3. Робота з таблицею.
Один із дослідників  творчості письменника професор Курт Кролоп зазначав: "Франц Кафка описав властиве йому сприйняття світу, актуальне для початку ХХ століття, для періоду тоталітаризму і для сучасності".
Ø Чому, на вашу думку, Кафка створив таке страхітливе оповідання?
Ø Чи мав він право так песимістично оцінювати життя людини?
Розгляньмо таблицю.
  
Особливості творчості Франца Кафки

Тематика
Ø Місце «маленької людини» у суспільстві.
Ø Місце митця і мистецтва.
Проблематика
Ø Нездоланна самотність людини.
Ø Знецінення індивідуальності.
Ø Конфлікт людини з таємничою і абсурдною владою.
Ø Недосяжність життєвої мети.
Герої
Ø Самотні й нещасні.
Ø Слабкі, не можуть чинити опір обставинам.
Ø Приречені на страждання і муки.
Особливості стилю
Ø Поєднання трагічного й іронічного, жорстокого й безглуздого.
Ø Синтез фантастичних елементів та натуралістичних деталей.
Ø Ускладнена символіка.
Ø Мова чітка зрозуміла.
Ø Можлива  інтерпретація.
Світобачення Кафки
Трагічне та метафоричне


      Які з особливостей творчості Ф. Кафки ви помітили у «Перевтіленні»? Прокоментуйте.
V. Підсумки уроку.
Вправа «Мікрофон».  Продовжіть речення:
Мій світ і світ Ф.Кафки відрізняються (схожі) …
VІ. Домашнє завдання
1. Знати зміст оповідання «Перевтілення» та вміти його аналізувати.
2. Підібрати цитати для характеристики образу  Грегора Замзи.
3. Індивідуальні завдання для творчих груп.


Урок № 4

 Грегор Замза та його родина


Мета: проаналізувати образ головного героя новели Ф.Кафки «Перевтілення», формувати в учнів уявлення про внутрішні суперечності героя як символічне уособлення «маленької людини»; розвивати навички роботи з художнім текстом, зв’язне мовлення, формувати вміння учнів обґрунтовувати своє ставлення до прочитаного; сприяти вихованню найкращих моральних якостей.
Обладнання: портрет письменника, текст «Перевтілення», ілюстративний матеріал.
Тип уроку: урок-роздум.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних понять.
1. Дайте відповіді на питання:
Ø Поясніть зв'язок між гротеском та творчими пошуками Ф.Кафки.
Ø Назвіть особливості творчості письменника.
ІІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку. 
1. Слово вчителя.
Сьогоднішній урок – це урок-роздум, спроба розібратися в суперечливому стані героя новели «Перевтіленні» Ф.Кафки, познайомимося з його родиною. Наше завдання дати відповіді на такі проблемні запитання:
Хто такий Грегор Замза?
Чарівне перевтілення змінило його суть, чи він був «комахою» завжди?
2. Виступи творчих груп.
І група «Світ маленької людини».
Учні розповідають коротку біографію Грегора Замзи. Зачитують підготовлені цитати, що характеризують героя.
Підсумкова бесіда з класом:
Ø Як Грегор  сприймає своє перевтілення?
Ø Що хвилює його найбільше?
Ø Як поводиться Грегор, коли до нього приходить повірений з фірми?
Ø Чи змінив процес перетворення ставлення героя до рідних?
ІІ група «Родина Грегора Замзи».
Учні розповідають про членів родини Грегора Замзи: батька, матір та сестру. Зачитують підготовлені цитати, що характеризують героїв, висловлюють власне ставлення.
Підсумкова бесіда з класом:
Ø Як родина поставилася до перевтілення Грегора?
Ø Як поводяться близькі Грегора, коли до них завітав повірений з фірми?
Ø Що найбільше турбує сімю?
Ø Чи змінив процес перетворення ставлення рідних до Грегора?
3. Робота з таблицею.
Пригадайте подані в таблиці події та дайте відповідь на питання,
як до цих подій ставляться герої оповідання?

Грегор-комаха
Подія
Родина


Сутичка з батьком



Фінансові проблеми



Взаємна турбота



З кімнати забирають меблі



Байдужість


Остання сутичка



Смерть – це звільнення



Зробіть висновки про родину Замзів.
4. Виступ ІІІ творчої групи «Художня галерея».
Учні демонструють ілюстрації до твору та коментують їх.
Підсумкова бесіда з класом:
Ø Які моменти зображено на картинах?
Ø Чи співзвучні настрої ілюстрацій та оповідання?
Ø Зверніть увагу на фотокадри з кінофільму «Первтілення», чи вдалося актору передати настрій оповідання?
Ø Чому режисер не змінив зовнішності Грегора після перевтілення?
Ø За життя Ф.Кафка заборонив ілюструвати твір, як ви думаєте, чому?
ІV. Підсумки уроку.
1. Слово вчителя.
Перевтілення - це метафора перетворення людини на вигнанця. Грегор втратив  людську подобу, і тому його  виштовхують зі світу людей. Він став «не таким, як усі», тому приречений на самотність і забуття. Він наражається на жорстокість і ненависть рідних.
Ø А чи заслуговує герой на співчуття та милосердя?
Ø Чи можна порівняти перевтілення героя з хворобою?
Ø Яка це хвороба: фізична, душевна? Чи можна її вилікувати?
2. Повернімося до головних питань уроку:
Хто такий Грегор Замза?
Чарівне перевтілення змінило його суть, чи він був «комахою» завжди?
V. Домашнє завдання.
Написати твір-мініатюру «Якби зі мною сталося чарівне перевтілення, то я б став…»

            Ілюстрації  до оповідання Ф.Кафки "Перевтілення"